Blog Single

Amacımız Vatandaşa Hizmet

Bir köy derneği olarak Rize Merkez Elmalı Köyü Derneği’nin faaliyetleri neler?

Rize Merkez Elmalı Köyü derneğimizin merkezi ve tek şubesi İstinye’de yer alıyor. Derneğimizin başkanı Salih Satır, ben başkan yardımcılığı görevini yürütüyorum. Biz dernek olarak yatırımlarımızı genellikle köyümüze yapıyoruz. Köyde bir lojman yaptık 5 katlı çift daire üzerinden. Köydeki okulumuz ise 8 yıllık.

Okulumuzda ana sınıfı, bilgisayar sınıfı her türlü teferruatımızı buradan oraya yaptık. Binamızda da 2. katının komple 250 metre karesini salon olarak kullanıyoruz. Onun üst katına okul müdürümüzü yerleştirdik. Onun yan katı da misafir dairesi olarak yerleştirdik. Yani buradan sizlerden birileri geldiği zaman orada kalabilir anahtarı muhtardadır. Köyümüze dışarıdan elen misafirler ya da birinin burada cenazesi oluyor gidip kalabilir.

Bunların dışında Kadir Geceleri iftar veriyoruz. Buradan belediyeden araba alıyoruz. Orada mesela 300 kiloluk bir hayvan keseriz bunun yemeğini yapmayız başka yemekler olur. Ama sadece 300 kiloluk hayvanın hepsini kavurma olarak insanlara dağıtırız. İftardan sonra da camide mevlit veririz. 2 yıl önce bizim köyümüzde çok fazla yağmur yağdı. Rize’de meydana gelen selde en fazla hasarı Elmalı Köyü gördü.

Ardından yaklaşık 154 tane istinat duvarı yapıldı mesela. Bu gibi durumlarda çalışmaları yapmak üzere belediyeden geliyorlar. O afetlerde çalışma yapmaya gelen kişileri ağırlamak mesela oralarda bir hafriyatlar oluyor buradaki değerli iş adamlarımızdan karşılıyoruz.

Dernekte aktif olarak kaç kişisiniz?

Yönetim kurulumuz 7 kişiden oluşuyor.

Elmalı Köyü’ndeki hemşerilerinizin düğün, hastalık ve ölüm gibi yardım istedikleri durumlarda veya diğer ihtiyaçlarında neler yapıyorsunuz?

Biz şimdi SMS sistemini kullanıyoruz. Üyelerimize haricinde bir site yaptık mesela yıllık 60 TL alıyoruz. Bu da ayda 5 TL’ye denk geliyor. Üyelerimize tüm bilgileri mesaj yoluyla iletiyoruz. Ara sıra da bir gece etkinlik yapıyoruz yıldönümünde. İlkini Sarıyer’de Riva’da yaptık. İkincisini Cevahir’in orada yaptık ve sonra Kadıköy’de yaptık.

 

Köy halkının sizden beklentileri neler?

Köy halkı bizimle sürekli iletişim halinde olmak istiyor. Tüm köy halkını bir araya getirecek piknikler düzenlememizi istiyorlar. Kadir Gecesi’nde Rize’ye gittik. Sağ olsun Sarıyer Belediyesi bizlere spor kulübünün araçlarını tahsis etti. 16 yıldır düzenlediğimiz Kadir Gecesi etkinliğine katılım çok büyük oluyor. Memleketine hiç gidememiş olanlar bizimle gitmiş oluyorlar.

Derneğiniz adına Sarıyerlilere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sarıyer’den değil de Sarıyer’in yerel yönetiminden istek ve beklentilerimiz var. Biz siyasetin içinde hiçbir aman bir tarafa eğilim olamayız. Belediyemiz kimse biz onunla hizmet zorunluluğu ve iletişim kurmak zorundayız. Sonuçta biz burada yaşıyoruz ve iki tarafın da iyi geçinmesi lazım. Ama tabi belediyenin de derneklere yardım el uzatması lazım. Çünkü dernekler gereken her şeyi karşılayamıyor. Mesela üyeler bir yere gidecekleri zaman araç tahsis etmek gerekiyor ve bu konuda belediyeden destek görmemiz bizim için çok büyük önem taşıyor.

Paylaş: